JEŻELI PRAGNĄ PAŃSTWO WESPRZEĆ KATOLICKĄ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ SPSK W CZERWIENNEM - prosimy o przekazanie na ten cel 1% swojego podatku.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Sympozjum Naukowe pt. „Sanktuaria naszych serc”.

Sympozjum Naukowe pt. „Sanktuaria naszych serc”.

19 czerwca na Bachledówce odbyło się kolejne, przepiękne wydarzenie na cześć Patrona naszej szkoły – błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Już po raz IV Wspólnota Szkół Katolickich SPSK w Czerwiennem zorganizowała Sympozjum Naukowe pt. „Sanktuaria naszych serc”.

Bachledówka po raz kolejny zachwyciła przybyłych gości niesamowitymi widokami i cudowną, słoneczną aurą, dlatego też każdy uczestnik Sympozjum mógł poczuć się wyjątkowo, tak samo, jak niegdyś goszczący nasz błogosławiony Prymas.

Konferencję tradycyjnie poprzedziła Msza święta w Sanktuarium, którą odprawił zaproszony gość - ks. Władysław Zązel.

Ksiądz Władysław w przepięknej homilii przypomniał słowa znanej piosenki „zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, po co żyjesz”, podkreślając fakt tych pięknych wydarzeń, które w ostatnim czasie dzieją się w Czerwiennem na cześć błogosławionego kardynała. Kolejnymi wartościowymi słowami było podkreślenie faktu, że żyjąc w dzisiejszych czasach jesteśmy pokoleniem orłów, ale zarówno Prymas Wyszyński jak i Święty Jan Paweł II rówież są z tego pokolenia, dlatego powinniśmy być dumni, bo święci się nie starzeją. Te dwie WIELKIE postacie dały świadectwo tego, że nikt nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie. W uroczystej Mszy wzięli udział dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy Wspólnoty Szkół Katolickich SPSK w Czerwiennem, zaproszeni goście oraz poczty sztandarowe naszych szkół i przedszkola, które uświetniły całą uroczystość. Przepięknego, góralskiego charakteru dodał śpiew scholi, w skład której wchodzą pracownicy naszej szkoły.

Kolejna część IV Sympozjum Naukowego odbyła się w Hotelu Bachledówka, gdzie Pani Dyrektor Anna Słodyczka powitała wszystkich przybyłych gości, a następnie głos zabrała Prezes SPSK – Pani Maria Chodkiewicz. Pani Prezes przepięknymi słowami podziękowała pani Dyrektor Annie Słodyczce za pracę oraz włożone serce w organizację tak wielu wydarzeń. Ważnym punktem tego wystąpienia na scenie było wręczenie Ojcu Jerzemu Kielechowi najważniejszego odznaczenia przyznawanego przez Zarząd SPSK – „ Złotej Tarczy”.

Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych gości, m.in. Prezes SPSK w Częstochowie - Pani Maria Chodkiewicz, Zastępca Prezesa – Pan Zbigniew Zastawny, Burmistrz Miasta i Gminy Czarny Dunajec – Pan Marcin Ratułowski, przedstawiciel Małopolskiego Kuratora Oświaty – Pani Dorota Halczak – Słońska, Dyrektor GZO w Czarnym Dunajcu – Pani Iwona Wontorczyk, Dyrektor CKiP w Czarnym Dunajcu – Pani Małgorzata Kulawiak, ks. Władysław Zązel, Państwo Zofia i Kazimierz Truty a także Prezes Związku Podhalan w Czerwiennem – Pani Anna Bobak wraz z Panią Marią Żołnierczyk i Panią Beatą Gąsienicą. Obecni byli również Prezes SONiRiP – Pani Małgorzata Czaja oraz v – ce Prezes – Pan Jerzy Surówka.

Nie można również zapomnieć o naszych wspaniałych osobistościach – wykładowcach, którzy przeprowadzili część merytoryczną całego spotkania. Ojciec Piotr Polek przedstawił temat „Sanktuarium i jego teologia”, natomiast Ojciec Jerzy Kielech poruszył problem „Sanktuarium jako miejsce pojednania z Bogiem”. Prof. dr. hab. Maciej Ostrowski przedstawił słuchaczom temat „Duszpasterska posługa wśród pielgrzymów w sanktuarium”, natomiast prof. dr. hab. Anna Mlekodaj podjęła wątek „Górale a sacrum, czyli o religijności ludowej w kontekście sanktuarium”. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy wysłuchać tak wartościowych treści.

Po uroczystym (i zarazem pysznym ) obiedzie odbył się spektakl teatralny pt. „Spotkanie na Bachledówce” autorstwa Pani Zofii Truty, oraz reżyserstwa Pani Anny Słodyczki.

Aktorzy w przepiękny sposób przybliżyli czasy pobytu Prymasa Wyszyńskiego na Bachledówce, gdy to podczas swoich wakacyjnych pobytów spotykał się z mieszkańcami Czerwiennego, pielgrzymami oraz zebranymi wokół niego dziećmi. Aktorzy naprzemiennie wzruszali a zarazem rozśmieszali całą publiczność, dzięki czemu zdobyli owacje na stojąco. W przestawieniu wziął udział również zespół góralski „Bachledówka” wraz z zespołem muzycznym.

Ostatnim punktem Sympozjum było rozszczygnięcie III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Czasach i Osobie bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego. Nagrodzono ponad 50 uczniów ze szkół prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z całej Polski. Laureaci konkursu literackiego oraz plastycznego odebrali dyplomy oraz wspaniałe, wartościowe nagrody.

Protokół z wynikami konkursu znajduje się w poniższym linku:

https://spskczerwienne.pl/czlowiek-niezwyklej-miary-iii...

Podziękowania z głębi serca płynące należą się przede wszystkim: organizatorom, wykładowcom i znamienitym gościom, którzy zechcieli zaszczycić nas swoją obecnością.

Z całego serca dziękujemy sponsorom, którym tak wiele zawdzięczamy. Sponsorzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia oraz ufundowali drogocenne nagrody konkursowe, w tym laptopy, tablety, różnego rodzaju vouchery, gadżety, gry, słodycze i wiele, wiele innych.

Tak więc serdecznie dziękujemy:

- Zarządowi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich,

- Hotelowi Bachledówka,

- Firmie INTER – CARS.

- Firmie MONDELEZ DYSTRYBUCJA FRANKI,

- Panu Krystianowi Jarończykowi – Prezesowi Banku Spółdzielczego w Czarnym Dunajcu,

- Termom Chochołowskim,

- Firmie MLEKOWITA,

- Firmie JANAS,

- Firmie ANIK.

Dla wielu uczestników IV Sympozjum na Bachledówce był czasem refleksji, by przypomnieć sobie w głębi serca społeczną krucjatę miłości Prymasa Wyszyńskiego, w której zachęcał, abyśmy szanowali każdego człowieka, rozmawiali językiem miłości przebaczając bliźnim, a także potrafili współcierpieć z innymi. Niech ten czas poświęcony błogosławionemu Stefanowi kardynałowi Wyszyńskiemu przemieni nasze serca i da możliwość ponownego spotkania się z tym WIELKIM POLAKIEM.

Przedszkole im. Świętego Jana Pawła II SPSK w Czerwiennem

Szkoła Przysposabiająca do Pracy SPSK w Czerwiennem

Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna w Czerwiennem

Środowiskowy Dom Samopomocy SPSK w Czerwiennem

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich

Sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Bachledówce

Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec

Marcin Ratułowski Burmistrz Gminy Czarny Dunajec

Gzo Czarny Dunajec

Data dodania: 2023-06-27 12:20:45
Data edycji: 2023-06-27 12:24:12
Ilość wyświetleń: 366

KLASY/GRUPY PRZEDSZKOLNE I „0”/ GRUPY REWALIDACYJNE „CZĄSTKI ELEMENTARNE”

Zobacz

Nasi Partnerzy

Patron
mówi
do nas

Ludzie mówią: "czas to pieniądz". A ja wam mówię: czas to miłość.

 

bł. Stefan kard. Wyszyński

 

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej