JEŻELI PRAGNĄ PAŃSTWO WESPRZEĆ KATOLICKĄ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ SPSK W CZERWIENNEM - prosimy o przekazanie na ten cel 1% swojego podatku.

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Sympozjum Naukowe pt. „Sanktuaria naszych serc”.

Sympozjum Naukowe pt. „Sanktuaria naszych serc”.

19 czerwca na Bachledówce odbyło się kolejne, przepiękne wydarzenie na cześć Patrona naszej szkoły – błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego.

Już po raz IV Wspólnota Szkół Katolickich SPSK w Czerwiennem zorganizowała Sympozjum Naukowe pt. „Sanktuaria naszych serc”.

Bachledówka po raz kolejny zachwyciła przybyłych gości niesamowitymi widokami i cudowną, słoneczną aurą, dlatego też każdy uczestnik Sympozjum mógł poczuć się wyjątkowo, tak samo, jak niegdyś goszczący nasz błogosławiony Prymas.

Konferencję tradycyjnie poprzedziła Msza święta w Sanktuarium, którą odprawił zaproszony gość - ks. Władysław Zązel.

Ksiądz Władysław w przepięknej homilii przypomniał słowa znanej piosenki „zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, po co żyjesz”, podkreślając fakt tych pięknych wydarzeń, które w ostatnim czasie dzieją się w Czerwiennem na cześć błogosławionego kardynała. Kolejnymi wartościowymi słowami było podkreślenie faktu, że żyjąc w dzisiejszych czasach jesteśmy pokoleniem orłów, ale zarówno Prymas Wyszyński jak i Święty Jan Paweł II rówież są z tego pokolenia, dlatego powinniśmy być dumni, bo święci się nie starzeją. Te dwie WIELKIE postacie dały świadectwo tego, że nikt nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie. W uroczystej Mszy wzięli udział dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy Wspólnoty Szkół Katolickich SPSK w Czerwiennem, zaproszeni goście oraz poczty sztandarowe naszych szkół i przedszkola, które uświetniły całą uroczystość. Przepięknego, góralskiego charakteru dodał śpiew scholi, w skład której wchodzą pracownicy naszej szkoły.

Kolejna część IV Sympozjum Naukowego odbyła się w Hotelu Bachledówka, gdzie Pani Dyrektor Anna Słodyczka powitała wszystkich przybyłych gości, a następnie głos zabrała Prezes SPSK – Pani Maria Chodkiewicz. Pani Prezes przepięknymi słowami podziękowała pani Dyrektor Annie Słodyczce za pracę oraz włożone serce w organizację tak wielu wydarzeń. Ważnym punktem tego wystąpienia na scenie było wręczenie Ojcu Jerzemu Kielechowi najważniejszego odznaczenia przyznawanego przez Zarząd SPSK – „ Złotej Tarczy”.

Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych gości, m.in. Prezes SPSK w Częstochowie - Pani Maria Chodkiewicz, Zastępca Prezesa – Pan Zbigniew Zastawny, Burmistrz Miasta i Gminy Czarny Dunajec – Pan Marcin Ratułowski, przedstawiciel Małopolskiego Kuratora Oświaty – Pani Dorota Halczak – Słońska, Dyrektor GZO w Czarnym Dunajcu – Pani Iwona Wontorczyk, Dyrektor CKiP w Czarnym Dunajcu – Pani Małgorzata Kulawiak, ks. Władysław Zązel, Państwo Zofia i Kazimierz Truty a także Prezes Związku Podhalan w Czerwiennem – Pani Anna Bobak wraz z Panią Marią Żołnierczyk i Panią Beatą Gąsienicą. Obecni byli również Prezes SONiRiP – Pani Małgorzata Czaja oraz v – ce Prezes – Pan Jerzy Surówka.

Nie można również zapomnieć o naszych wspaniałych osobistościach – wykładowcach, którzy przeprowadzili część merytoryczną całego spotkania. Ojciec Piotr Polek przedstawił temat „Sanktuarium i jego teologia”, natomiast Ojciec Jerzy Kielech poruszył problem „Sanktuarium jako miejsce pojednania z Bogiem”. Prof. dr. hab. Maciej Ostrowski przedstawił słuchaczom temat „Duszpasterska posługa wśród pielgrzymów w sanktuarium”, natomiast prof. dr. hab. Anna Mlekodaj podjęła wątek „Górale a sacrum, czyli o religijności ludowej w kontekście sanktuarium”. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy wysłuchać tak wartościowych treści.

Po uroczystym (i zarazem pysznym ) obiedzie odbył się spektakl teatralny pt. „Spotkanie na Bachledówce” autorstwa Pani Zofii Truty, oraz reżyserstwa Pani Anny Słodyczki.

Aktorzy w przepiękny sposób przybliżyli czasy pobytu Prymasa Wyszyńskiego na Bachledówce, gdy to podczas swoich wakacyjnych pobytów spotykał się z mieszkańcami Czerwiennego, pielgrzymami oraz zebranymi wokół niego dziećmi. Aktorzy naprzemiennie wzruszali a zarazem rozśmieszali całą publiczność, dzięki czemu zdobyli owacje na stojąco. W przestawieniu wziął udział również zespół góralski „Bachledówka” wraz z zespołem muzycznym.

Ostatnim punktem Sympozjum było rozszczygnięcie III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Czasach i Osobie bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego. Nagrodzono ponad 50 uczniów ze szkół prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z całej Polski. Laureaci konkursu literackiego oraz plastycznego odebrali dyplomy oraz wspaniałe, wartościowe nagrody.

Protokół z wynikami konkursu znajduje się w poniższym linku:

https://spskczerwienne.pl/czlowiek-niezwyklej-miary-iii...

Podziękowania z głębi serca płynące należą się przede wszystkim: organizatorom, wykładowcom i znamienitym gościom, którzy zechcieli zaszczycić nas swoją obecnością.

Z całego serca dziękujemy sponsorom, którym tak wiele zawdzięczamy. Sponsorzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia oraz ufundowali drogocenne nagrody konkursowe, w tym laptopy, tablety, różnego rodzaju vouchery, gadżety, gry, słodycze i wiele, wiele innych.

Tak więc serdecznie dziękujemy:

- Zarządowi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich,

- Hotelowi Bachledówka,

- Firmie INTER – CARS.

- Firmie MONDELEZ DYSTRYBUCJA FRANKI,

- Panu Krystianowi Jarończykowi – Prezesowi Banku Spółdzielczego w Czarnym Dunajcu,

- Termom Chochołowskim,

- Firmie MLEKOWITA,

- Firmie JANAS,

- Firmie ANIK.

Dla wielu uczestników IV Sympozjum na Bachledówce był czasem refleksji, by przypomnieć sobie w głębi serca społeczną krucjatę miłości Prymasa Wyszyńskiego, w której zachęcał, abyśmy szanowali każdego człowieka, rozmawiali językiem miłości przebaczając bliźnim, a także potrafili współcierpieć z innymi. Niech ten czas poświęcony błogosławionemu Stefanowi kardynałowi Wyszyńskiemu przemieni nasze serca i da możliwość ponownego spotkania się z tym WIELKIM POLAKIEM.

Przedszkole im. Świętego Jana Pawła II SPSK w Czerwiennem

Szkoła Przysposabiająca do Pracy SPSK w Czerwiennem

Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna w Czerwiennem

Środowiskowy Dom Samopomocy SPSK w Czerwiennem

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich

Sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Bachledówce

Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec

Marcin Ratułowski Burmistrz Gminy Czarny Dunajec

Gzo Czarny Dunajec

Data dodania: 2023-06-27 12:20:45
Data edycji: 2023-06-27 12:24:12
Ilość wyświetleń: 230

KLASY/GRUPY PRZEDSZKOLNE I „0”/ GRUPY REWALIDACYJNE „CZĄSTKI ELEMENTARNE”

Zobacz

Nasi Partnerzy

Patron
mówi
do nas

Ludzie mówią: "czas to pieniądz". A ja wam mówię: czas to miłość.

 

bł. Stefan kard. Wyszyński

 

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook