Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc, i w śmierci należymy do Pana. Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi. /Rz. 14,7-9/
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 11 stycznia 2022 r. zginął śmiercią tragiczną nasz kolega i nauczyciel naszej szkoły śp. Pan Krystian Wisła.
Współpracę z Panem Krystianem rozpoczęliśmy 01 września 2019 r. i mimo tak krótkiego okresu wspólnej pracy dał się poznać jako wspaniały nauczyciel, dobry i wrażliwy człowiek, dla którego najważniejszymi wartościami, którymi żył, były: Bóg, Honor i Ojczyzna. Zaświadczał o tym swoją postawą na co dzień, ale także zaangażowaniem w pracę pedagogiczną. Pragnął, aby jego uczniowie przyjęli te wartości i hołdowali im przez całe życie. On sam cały czas starał się pracować nad sobą, aby być dobrym chrześcijaninem i Polakiem.
Pan Krystian zawsze stawiał na pierwszym miejscu Boga. Byliśmy świadkami tego, jak w pełni uczestniczył we Mszy świętej; wiemy, że codziennie czytał Pismo Święte i odmawiał różaniec. Od 2017 roku należał do karmelickiego Bractwa Szkaplerznego i wypełniał obowiązki posiadacza Szkaplerza. Od dzieciństwa aktywnie uczestniczył w życiu swojej rodzinnej parafii - Raba Wyżna: początkowo jako ministrant, później jako członek Oazy i animator. Był członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przygotowywał młodzież ze swojej rodzinnej parafii do sakramentu bierzmowania. Odbywał indywidualne pielgrzymki piesze do licznych miejsc kultu religijnego. Co roku brał udział w Pieszej Pielgrzymce Integracyjnej z Bachledówki do Ludźmierza, organizowanej przez naszą szkołę. Uczestniczył również w pielgrzymce do Włoch, zorganizowanej dla nauczycieli naszej szkoły. Wiemy, że w 2019 roku przeszedł trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej, a w maju 2020 r. przeszedł trasę do klasztoru w Czernej. Od czasów studenckich udzielał się we wspólnocie ekumenicznej Taize, którą poznał jeszcze w krakowskim duszpasterstwie akademickim prowadzonym przez jezuitów. Na przełomie 2019 i 2020 roku był wolontariuszem podczas Europejskiego Spotkania Młodych Taize we Wrocławiu. Tam został przydzielony razem z dwoma innymi wolontariuszami do organizowania przyjęcia 200 pielgrzymów w bazylice św. Jadwigi Śląskiej w Trzebini.
Stale pogłębiana wiara i relacja z Bogiem pozwoliła mu budować właściwy warsztat pracy nauczyciela, dlatego podczas jego lekcji historii oraz wiedzy o społeczeństwie starał się przekazywać uczniom nie tylko wiedzę, ale także miłość do Ojczyzny i do Pana Boga. Często na lekcjach podkreślał uniwersalność tych wartości, które wraz z poszanowaniem tradycji i innymi zasadami wyniósł z domu rodzinnego. Jakże był dumny ze swego taty, któremu pomagał w przygotowaniu historycznej wystawy związanej z rodzinną miejscowością. Potrafił długo o tej wystawie opowiadać.
Mimo że Pan Krystian posiadał wiele pasji (szermierka, karate, pływanie, wędrówki górskie), to jednak największą jego pasją była troska o to, by dzieci i młodzież poznawały prawdziwą historię naszej Ojczyzny. Lekcje prowadzone przez Pana Krystiana zawsze podkreślały znaczenie chrześcijaństwa dla historii Polski. Swoją pasją historyczną zarażał wszystkich dookoła, a zwłaszcza uczniów, którzy zachęceni przez niego uczestniczyli w wielu konkursach historycznych, m. in. „Patria Nostra”, w Konkursie Wiedzy o Powstaniu Chochołowskim. Dla Pana Krystiana także szkolna wycieczka była dobrą okazją do przekazywania ciekawych wiadomości historycznych. Od dziecka łączył pasje turystyczne z historyczną. Dlatego też uczestniczył w wielu wycieczkach turystyczno-krajoznawczych, organizowanych w ramach szkolnego koła turystycznego „Traper”. Była to dla niego doskonała okazja, aby odsłonić przed oczami uczniów historię małej ojczyzny, np. opowiadając o dziejach XVIII-wiecznego kościółka w Sieniawie czy o działaniach grupy partyzanckiej Bolesława „Duszy” Szaroty. Chciał, aby uczniowie nie tylko mieli wiedzę, ale żeby czuli i przeżywali wydarzenia związane z historią swojej ukochanej Ojczyzny. To on był inicjatorem i pomysłodawcą rekonstrukcji potyczki „żołnierzy wyklętych” walczących z funkcjonariuszami NKWD oraz UB w Witowie z 1947 r. To historyczne widowisko zostało zaprezentowane przez grupę Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica”.
Mocne fundamenty wiary, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, na jakich budował swoje życie i swoją pracę zawodową Pan Krystian, sprawiły, że wszystkie wydarzenia i uroczystości szkolne przygotowywane przez Niego nabierały niezwykle podniosłego wyrazu. Pan Krystian nigdy nie odmawiał udziału w żadnych szkolnych wydarzeniach. Jako opiekun pocztu sztandarowego naszej szkoły podstawowej uczestniczył w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Czarnym Dunajcu, następnie uczestniczył wraz z pocztem sztandarowym i innymi pracownikami szkoły w ognisku patriotycznym i we Mszy św. odprawianej w Czerwiennem, na wzgórzu Budz, na którym znajduje się zbiorowa mogiła konfederatów barskich. Godnie reprezentował w poczcie sztandarowym Przedszkole im. Świętego Jana Pawła II SPSK w Czerwiennem podczas uroczystej Mszy św. rozpoczynającej III Sympozjum Naukowe „Wpływ Prymasa Tysiąclecia bł. Stefana kard. Wyszyńskiego na losy Europy, Polski i środowiska lokalnego”, a także podczas wyjazdu do Warszawy na uroczystości beatyfikacyjne patrona szkoły, Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Uczestniczył w wielu wycieczkach klasowych, przygotowywał wiele akademii szkolnych m.in. akademią upamiętniającą rocznicę zbrodni katyńskiej; w roku szkolnym 2019/2020 był wybrany przez młodzież na opiekuna samorządu szkolnego. Był stałym uczestnikiem rekolekcji wakacyjnych, organizowanych przez organ prowadzący – Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.
W Zmarłym utraciliśmy serdecznego Kolegę i sumiennego, cenionego przez uczniów nauczyciela. Odszedł od nas dobry, wrażliwy człowiek.
Prosimy Cię, Panie, przyjmij śp. Krystiana do Siebie, obdarz Go radością życia wiecznego i chwałą zbawionych.
Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji naszego Kolegi i Nauczyciela.
Stara góralska przyśpiewka mądrze przestrzega:
Nie sądźcie mnie ludzie,
Pan Bóg mnie osądzi.
Bo nie ma takiego,
Coby se nie zbłądziył.
Społeczność Szkół i Przedszkola Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem.
bł. Stefan kard. Wyszyński
34-407 Czerwienne
Czerwienne 245