JEŻELI PRAGNĄ PAŃSTWO WESPRZEĆ KATOLICKĄ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ SPSK W CZERWIENNEM - prosimy o przekazanie na ten cel 1% swojego podatku.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

RODZINNY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU ''POZNAJ ZANIM OCENISZ''

RODZINNY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU ''POZNAJ ZANIM OCENISZ''
 
 
RODZINNY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
"POZNAJ ZANIM OCENISZ"
Zaburzenia ze spektrum autyzmu są najczęściej występującymi całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, diagnozowanymi przed ukończeniem 30 miesiąca życia dziecka. Powodują trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. W Polsce autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na około 300 przypadków. ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.
Do szkół na terenie Podhala uczęszcza wielu uczniów z zaburzeniami ze spektrum. Z tego względu Katolicka Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana kardynała Wyszyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem we współpracy z Przedszkolem im. Świętego Jana Pawła II SPSK w Czerwiennem zorganizowała Dzień Świadomości Autyzmu, którego głównym celem było podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz kreowanie pozytywnego obrazu osób dotkniętych tych zaburzeniem.
Początkowo wydarzenie miało się odbyć 4 kwietnia, jednakże ze względu na złe warunki atmosferyczne bieg musiał zostać przełożony.
17 maja spotykając się na polanie na Bachledówce, w specjalnie zaaranżowanym miejscu pragnęliśmy ukazać wsparcie dla wszystkich osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.
Głównym zadaniem wydarzenia było wspólne przebiegnięcie trasy mierzącej około 1km. Obecni byli rodzice, uczniowie i nauczyciele, by razem świętować wspólny czas. Zależało nam również na integracji osób niepełnosprawnych z ich pełnosprawnymi rówieśnikami. Kolejnym celem wydarzenia było poszerzanie świadomości społecznej oraz współpraca pomiędzy szkołą a rodzicami. Rodzinny Dzień Świadomości Autyzmu służył również rodzicom, mogli się spotkać, rozmawiać, wzajemnie wspierać.
Chcieliśmy zorganizować wydarzenie, które połączy te cele.
W tym dniu pragnęliśmy ukazać, że wokół nas są osoby z różnymi dysfunkcjami, jednakże są one takie same, jak każdy z nas i często mają dużo więcej radości, niż zdrowi ludzie.
Mimo chmur na niebie – wśród wszystkich gości panowała radość, zabawa i ogromny entuzjazm.
Na STARCIE trwały zapisy uczniów i ich rodzin, następnie odbyło się uroczyste otwarcie Biegu, któremu przewodniczyła pani dyrektor Anna Słodyczka, a ojciec Paweł pobłogosławił wszystkich uczestników na bezpieczną drogę. Zabawa rozpoczęła się od wspólnej rozgrzewki, następnie należało pokonać kilometr polnej drogi, gdzie uczestnicy byli wspierani przez naszych wolontariuszy. Każdy, kto przekroczył linię mety był zwycięzcą, co widać na zdjęciach.
Stoły z poczęstunkami, loterie fantowe, ciepła kiełbaska oraz wiele przygotowanych atrakcji sprawiło, że serca się radowały a niepotrzebny lęk zniknął.
Poprzez takie wydarzenia pragniemy pokazać wszystkim ludziom, że każdy z nas jest taki sam, bo w każdym z nas jest także cos z autyzmu.
Nie możemy również zapomnieć o podziękowaniach dla wszystkich cudownych osób i firm, które okazały swoje wielkie serca i wsparły nasze wydarzenie.
Dziękujemy Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich - Pani Marii Chodkiewicz, za objęcie patronatu honorowego,
Pani dyrektor Annie Słodyczce, Pani v-ce dyrektor Bernadecie Zaryckiej, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkół SPSK w Czerwiennem - Szkoły Podstawowej, Przedszkola, Branżowej Szkoły Zawodowej, PDP i ŚDS. Dziękujemy także wszystkim uczniom – wolontariuszom. Wasza pomoc była nieoceniona.
Pragniemy podziękować także Pani Małgorzacie Matuszek, Pani Karolinie Rudkowskiej, Panu Pawłowi Kos, Panu Władysławowi Słodyczce, Pani Halinie Kwak, Pani Małgorzacie Garczek oraz Pani Małgorzacie i Krzysztofowi Piszczór.
Dziękujemy także Nowotarskiej Telewizji Kablowej (zapraszamy do objerzenia nagrania:
Data dodania: 2022-05-23 11:07:39
Data edycji: 2022-05-23 12:15:08
Ilość wyświetleń: 616

KLASY/GRUPY PRZEDSZKOLNE I „0”/ GRUPY REWALIDACYJNE „CZĄSTKI ELEMENTARNE”

Zobacz

Nasi Partnerzy

Patron
mówi
do nas

Ludzie mówią: "czas to pieniądz". A ja wam mówię: czas to miłość.

 

bł. Stefan kard. Wyszyński

 

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej