Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem obchodzonym corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.
Osoby z diagnozą zespołu Downa od lat uczęszczają do Katolickich Szkół i Przedszkola SPSK w Czerwiennem. Jest to jeden z powodów, dla którego w tych szkołach co roku organizowany jest Dzień Osób z Zespołem Downa. Wśród głównych celów wydarzenia znajduje się poszerzanie wiedzy uczniów na temat zaburzeń związanych z zespołami genetycznymi oraz kształtowanie postawy tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością.
W ramach Szkolnego Dnia Osób z Zespołem Downa organizatorzy ze szkoły podstawowej, tj. p. Katarzyna Garus, p. Angelika Jamińska, p. Karolina Wróbel oraz p. Elżbieta Tylka oraz organizatorzy z przedszkola tj. p. Zofia Zapała, p. Ewelina Ogorzałek i p. Małgorzata Witek przewidzieli wiele atrakcji mających na celu zagłębienie tematu Zespołu Downa.
- We współpracy z przedszkolem zorganizowano konkurs plastyczny „Wiosna w kolorowych skarpetkach”, którego głównym zadaniem było zaprojektowanie skarpet nie do pary jako symbolu solidaryzowania się z osobami z zespołem Downa.
- Wystawę prac konkursowych oraz gazetkę informacyjną w głównym holu szkoły, którą społeczność szkoły i przedszkola mogła podziwiać już od ubiegłego czwartku.
- Zorganizowano lekcję o zespole Downa dla przedstawicieli klas I – VIII szkoły podstawowej oraz dla Dyrekcji i nauczycieli, gdzie pani Katarzyna Garus w formie zabawy przybliżyła termin Zespołu Downa.
- W holu szkoły stworzono baner ze zdjęciami uczniów, którego celem jest kształtowanie pozytywnego obrazu osoby z zespołem Downa w środowisku szkolnym oraz wśród społeczności lokalnej.
- Uczniowie grup rewalidacyjnych „Cząstki elementarne” wraz z nauczycielami przygotowali „gniotki ze skarpet”, które podczas kiermaszu zostały wykupione zaledwie w 15 minut.
- Podczas szkolnej modlitwy dzięki wsparciu p. Anny Drzymały odśpiewano radosne pieśni, a następnie organizatorzy wraz z ojcem Pawłem odmówili specjalnie przygotowaną modlitwę za dzieci niepełnosprawne, wszystkich uczniów oraz dzieci cierpiące podczas wojny.
- Każda klasa z racji przypadającego pierwszego dnia wiosny założyła także wybrany przez siebie kolor ubrania oraz skarpety nie do pary, gdzie Samorząd Uczniowski przyznał każdej klasie odpowiednią ilość punktów do wiszącej w szkole tabeli.
Podczas modlitwy szkolnej został również rozstrzygnięty wcześniej wymieniony konkurs, podczas którego pani v-ce dyr. Bernadeta Zarycka wręczyła wyczekiwane przez uczniów nagrody. Wybór zwycięzców był dla jury niemałym wyzwaniem, bowiem ze szkoły podstawowej zrobiono aż 76 prac. Niemniej jednak uczniów nagrodzono w dwóch kategoriach – uczniowie klas I – IV oraz V – VIII.
W kategorii klas I – IV nagrody zdobyli:
I miejsce – Maria Miśkowiec
II miejsce – Joanna Tatar
III miejsce – Filip Jazowski
W kategorii klas V – VIII nagrody zdobyli:
I miejsce – Krystyna Kicak
II miejsce – Natalia Szczęch
III miejsce – Stanisław Pałka
Wyróżnienia zdobyli: Michał Lambrecht oraz Jacek Kudasik.