W środę 1 marca 2023 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawcami dzień ten spędzili w sposób szczególny. Cały dzień poświęcony był poznawaniu historii naszej Ojczyzny oraz historii tych, którzy zapisali się w niej złotymi zgłoskami.
Z samego rana udaliśmy się do Krakowa, do Akademii „Ignatianum”, gdzie wzięliśmy udział w spotkaniu edukacyjnym poświęconym powojennemu podziemiu niepodległościowemu. Najpierw wysłuchaliśmy prelekcji dr. Macieja Korkucia na temat sytuacji Polski po II wojnie światowej, następnie wzięliśmy udział w projekcji filmu „Rotmistrz Pilecki”.
Historia Polski to miejsca i groby. Aby poznać miejsca pochówku zmarłych Polaków udaliśmy się „Na Skałkę”, gdzie oddaliśmy hołd wieszczom narodowym.
Katedra na Wawelu jest miejscem wiecznego spoczynku królów polskich, narodowych bohaterów i wieszczów oraz biskupów, zaś w kościele św. Piotra i Pawła odwiedziliśmy groby Piotra Skargi, Andrzeja Trzebickiego, Witolda Szeligi Bielińskiego. Zwiedziliśmy też królewskie komnaty, katedrę, Dzwon Zygmunta. Już późnym popołudniem zwiedziliśmy podziemia krakowskiego Rynku. Pod koniec dnia wysłuchaliśmy hejnału z kościoła Mariackiego.
Poznawanie dziejów własnej Ojczyzny to nasz patriotyczny obowiązek. Oddając hołd Polakom, którzy swoim życiem dawali wzór patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, obowiązek ten chociaż w części wypełniliśmy.
bł. Stefan kard. Wyszyński
34-407 Czerwienne
Czerwienne 245