Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Konkurs Czytelniczo-Plastyczny „GÓRALSKIE CYTANIE”

Konkurs Czytelniczo-Plastyczny „GÓRALSKIE CYTANIE”
Hej – póde jo w Twój mój ubrany jak zornica
w zygi miesięcne. W cichości sie zatrace i bede chytoł na strunice
śmiychy i płace
i Twoim jacy growoł bede graniem,
Gwaro, Ty moja Kwietno Pani…
/Augustyn Suski/
 
20 maja 2021 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Czytelniczo-Plastyczny „GÓRALSKIE CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej. Celem Konkursu jest kultywowanie gwary góralskiej, kształtowanie nawyków czytelniczych i świadomego odbioru literatury regionalnej, a także rozbudzanie wyobraźni i ekspresji plastycznej dzieci. Konkurs ten jest etapem szkolnym, kwalifikującym uczestników do etapu wojewódzkiego. Jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ponad 100 uczniów. Uczniowie zostali wcześniej wyłonieni w eliminacjach klasowych. Spośród nich komisja wyłoniła najlepszych uczestników (zdobywców dwóch pierwszych miejsc w konkursie czytelniczym i trzech pierwszych miejsc w konkursie plastycznym), którzy będą mieli zaszczyt reprezentować naszą szkołę na etapie wojewódzkim Konkursu Czytelniczo – Plastycznego „GÓRALSKIE CYTANIE”.
Posługiwanie się „mową ojców”, czyli gwarą wbrew pozorom nie jest takie łatwe. O tym najlepiej przekonali się uczestnicy konkursu, którzy czytali i opowiadali utwory z „Góralskiej cytanki” przed komisją złożoną z wybitnych znawców i krzewicieli gwary góralskiej, a także pisali test sprawdzający znajomość i stopień zrozumienia tekstów gwarowych. Komisje konkursowe miały nie lada wyzwanie, aby wybrać najlepsze prace plastyczne oraz najlepszych uczniów z części czytelniczej.
Podsumowanie konkursu odbyło się na sali gimnastycznej. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły i tym razem nie zawiedli. Każdy ubrał się tego dnia w strój regionalny lub miał na sobie element stroju góralskiego. Całej uroczystości przewodziła pani Dyrektor Anna Słodyczka, która wraz z zaproszonymi gośćmi wręczała nagrody zwycięzcom. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i nagrody rzeczowe. O góralską oprawę i radosną atmosferę zatroszczył się zespół „Bachledówka” złożony z absolwentów i uczniów naszej szkoły.
Podsumowanie konkursu „GÓRALSKIE CYTANIE” odbyło się w ramach organizowanego co roku w naszej szkole Dnia Regionalnego. Spotkanie to było okazją do podkreślenia znaczenia znajomości gwary góralskiej i kultury regionalnej dla kształtowania tożsamości narodowej oraz wychowania dzieci i młodzieży w szacunku do odwiecznych wartości.
Data dodania: 2021-05-24 09:32:50
Data edycji: 2021-05-24 09:37:13
Ilość wyświetleń: 89

KLASY/GRUPY PRZEDSZKOLNE I „0”/ GRUPY REWALIDACYJNE „CZĄSTKI ELEMENTARNE”

Zobacz

Nasi Partnerzy

Patron
mówi
do nas

"Czuwajmy, aby nie skamieniały nam serca, aby miłość rodziła błogosławione owoce czynów w codziennym życiu"

 

Stefan kard. Wyszyński

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook