JEŻELI PRAGNĄ PAŃSTWO WESPRZEĆ KATOLICKĄ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ SPSK W CZERWIENNEM - prosimy o przekazanie na ten cel 1,5% swojego podatku.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Dziyń Gwary w nasej skole.

Dziyń Gwary w nasej skole.
„Ej, po syćkik dziedzinak
Ej, idzie hyr o tobie…”,
cyli Dziyń Gwary w nasej skole.
Podhale jest unikalnym miejscem etnograficznym oraz kulturowym. O tym, że górale w wyjątkowy sposób dbają o swoje tradycje wiedzą chyba wszyscy. Kultywowanie folkloru oraz utrzymywanie tradycji rodzinnych to część ich codziennego życia. Mieszkańcy Podhala porozumiewają się w swojej gwarze, nie tylko w domu, ale również w pracy, a podczas świąt i innych uroczystości zakładają tradycyjny góralski strój. Muzyka i taniec, to również nieodzowny element tradycji i codziennego życia.
Chcąc przeżyć bliskie spotkanie z folklorem od 2015 roku organizowana jest w naszej szkole wielka uroczystość, jaką jest Dzień Regionalny. Jest to doskonała okazja do zaprezentowania wielu talentów muzycznych, tanecznych, plastycznych oraz czytelniczych.
Głównym motywem Dnia Regionalnego jest Konkurs Czytelniczo –Plastyczny „GÓRALSKIE CYTANIE”, który skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych województwa małopolskiego. Organizatorem Konkursu jest Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Jana Bosko w Czarnym Dunajcu. Współorganizatorami Konkursu są: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Gmina Czarny Dunajec - Gminny Zespół Oświatowy w Czarnym Dunajcu, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec. Patronat nad Konkursem sprawują: Wójt Gminy Czarny Dunajec, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, Prezes Związku Podhalan w Polsce.
Głównym celem konkursu jak i całego wydarzenia jest kształcenie ku wartościom konstytuującym kulturowe dziedzictwo regionalne i narodowe a także kształtowanie nawyków czytelniczych i świadomego odbiorcy literatury regionalnej oraz kultywowanie gwary podhalańskiej. Ważne jest także rozbudzanie wyobraźni i ekspresji plastycznej dzieci i młodzieży inspirowane literaturą regionalną.
W dniu dzisiejszym uczniowie wyłonieni w klasowych eliminacjach podjęli dalsze starania o zdobycie najwyższych miejsc w etapie szkolnym. Uczniowie klas VII – VIII na początku dnia mieli do rozwiązania test znajomości oraz czytania ze zrozumieniem wybranych tekstów gwarowych. Następnie wzięli oni udział w przesłuchaniach komisji, podobnie jak pozostali uczestnicy z kategorii wiekowych klas I – III, IV – VI i ponadpodstawowych. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością poprawnego czytania w gwarze oraz odpowiedzieć na pytania przesłuchujących. W pracach komisji w tegorocznej edycji szkolnego etapu zasiadali: pani Józefa Kolbrecka, pani Anna Bobak, pani Maria Żołnierczyk, pani Krystyna Rychtarczyk-Szczypta, pan Stanisław Chowaniec, pani Sylwia Strączek, pani Anna Jakubiec, pan Jan Zwijacz oraz pan Władysław Słodyczka. Wyniki konkursu zostaną opublikowane niebawem na stronie naszej szkoły. A my już dzisiaj serdecznie gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki za wszystkich, którzy będą reprezentować nasze szkoły w wojewódzkim etapie konkursu „Góralskie cytanie”.
Konkurs miał także kategorię plastyczną. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy zainspirowanej gwarowymi tekstami. Jak zobaczycie w galerii zdjęć, prace zachwyciły komisje konkursowe kreatywnością i kunsztem ich wykonania.
Jako naród katolicki uczestniczyliśmy dzisiaj również w przepięknej majówce góralskiej przed szkolną kapliczką odśpiewanej przez zespół „Bachledówka” z pomocą nauczycieli oraz absolwentów naszej szkoły. Zespół prowadzony obecnie przez panią Sylwię i pana Ryszarda zauroczył nas także pięknym śpiewem i tańcem na szkolnej scenie. Warto wspomnieć, że w tym roku obchodzi on swoje jubileuszowe 30 – lecie założenia.
Klasy wraz z kadrą pedagogiczną ubrane w tradycyjne stroje i ich elementy walczyły również o przyznanie nagrody specjalnej za zaangażowanie w kultywowanie noszenia prawdziwego, góralskiego stroju.
Dziękujemy wszystkim za aktywne uczestnictwo i dbanie o to, by tradycje regionu nie odchodziły w zapomnienie. Szczególne podziękowania składamy nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uczniów do konkursu, zarówno w kategorii czytelniczej, jak i plastycznej.
Data dodania: 2022-05-24 14:26:27
Data edycji: 2022-05-24 14:52:44
Ilość wyświetleń: 489

KLASY/GRUPY PRZEDSZKOLNE I „0”/ GRUPY REWALIDACYJNE „CZĄSTKI ELEMENTARNE”

Zobacz

Nasi Partnerzy

Patron
mówi
do nas

Ludzie mówią: "czas to pieniądz". A ja wam mówię: czas to miłość.

 

bł. Stefan kard. Wyszyński

 

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej