6 października 2023r. uczniowie klasy IIIA i klasy VB wraz z nauczycielami: p. Stanisławem Chowańcem, p. Anną Bandyk, p. Lidią Gasienicą-Groń wybrali się do pana Stanisława Barnasia na bacówkę, aby poznać tajniki produkcji oscypka, zobaczyć, w jaki sposób powstaje bundz oraz dowiedzieć się skąd się bierze zyntyca. Zdążyli tuż przed zakończeniem sezonu.
A jakie były wrażenia uczniów? Oto kilka uczniowskich komentarzy:
„Warto odwiedzić bacówkę. Można dowiedzieć się ciekawym informacji na temat bacowania, poznać sposób, w jaki powstają oscypki, które tak bardzo lubimy”. (Aneta, klasa VB)
„Poznaliśmy nazwy przedmiotów, których używa się do wyrobu oscypków. Zobaczyłem jak wyglądają : puciera, oscypiorka, kotlik, ferula, piesek. (Ernest ,klasa VB).
„Najbardziej podobało mi się to, że mogliśmy samodzielnie wykonać niektóre czynności. Zrobiliśmy małego oscypka, czyli redykołke, rozpaliliśmy ognisko”. (Aneta, Ernest, Bartek, klasa VB)
„Zapamiętam smak bryndzy, zyntycy i wędzonego oscypka”. (Wiktoria, Sylwester, klasa VB)
Wizyta na bacówce uświadomiła uczniom, jak wiele pracy trzeba włożyć, aby wyprodukować oscypka. Poznali tradycje związane z wypasem owiec, rolę bacy oraz zadania jego pomocników juhasów i honielników. Usłyszeli, jak ważna jest tradycja i dlaczego warto przekazywać obyczaje z pokolenia na pokolenie.