JEŻELI PRAGNĄ PAŃSTWO WESPRZEĆ KATOLICKĄ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ SPSK W CZERWIENNEM - prosimy o przekazanie na ten cel 1% swojego podatku.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Dlaczego warto odwiedzić bacówkę?

Dlaczego warto odwiedzić bacówkę?

 

6 października 2023r. uczniowie klasy IIIA i klasy VB wraz z nauczycielami: p. Stanisławem Chowańcem, p. Anną Bandyk, p. Lidią Gasienicą-Groń wybrali się do pana Stanisława Barnasia na bacówkę, aby poznać tajniki produkcji oscypka, zobaczyć, w jaki sposób powstaje bundz oraz  dowiedzieć się skąd się bierze zyntyca. Zdążyli tuż przed zakończeniem sezonu.

A jakie były wrażenia uczniów?  Oto kilka uczniowskich komentarzy:

„Warto odwiedzić bacówkę. Można dowiedzieć się ciekawym informacji na temat bacowania, poznać sposób, w jaki powstają oscypki, które tak bardzo lubimy”.  (Aneta, klasa VB)

„Poznaliśmy nazwy przedmiotów, których używa się do wyrobu oscypków. Zobaczyłem jak wyglądają : puciera, oscypiorka, kotlik, ferula, piesek. (Ernest ,klasa VB).

„Najbardziej podobało mi się to, że mogliśmy samodzielnie wykonać niektóre czynności. Zrobiliśmy małego oscypka, czyli redykołke, rozpaliliśmy ognisko”. (Aneta, Ernest, Bartek, klasa VB)

„Zapamiętam smak bryndzy, zyntycy i wędzonego oscypka”. (Wiktoria, Sylwester, klasa VB)

Wizyta na bacówce uświadomiła uczniom, jak wiele pracy trzeba włożyć, aby wyprodukować oscypka. Poznali tradycje związane z wypasem owiec, rolę bacy oraz zadania jego pomocników juhasów i honielników. Usłyszeli, jak ważna jest tradycja i dlaczego warto przekazywać obyczaje z pokolenia na pokolenie.

Data dodania: 2023-10-09 12:26:13
Data edycji: 2023-10-09 12:26:45
Ilość wyświetleń: 160

KLASY/GRUPY PRZEDSZKOLNE I „0”/ GRUPY REWALIDACYJNE „CZĄSTKI ELEMENTARNE”

Zobacz

Nasi Partnerzy

Patron
mówi
do nas

Ludzie mówią: "czas to pieniądz". A ja wam mówię: czas to miłość.

 

bł. Stefan kard. Wyszyński

 

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej