Czcionka:

A+A-

Kontrast:

103 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI - CZERWIENNE, BUDZ

103 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI - CZERWIENNE, BUDZ

W dniu 11 listopada 2021r. o godzinie 14 na Budzu w Czerwiennem odbyła się uroczysta Msza Święta w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W nieprzypadkowym miejscu dla historii naszej miejscowości, uczczona została pamięć walczącym o wolność naszego kraju. W mogile na wzgórzu spoczywają Konfederaci Barscy, którzy wsparli walkę o niepodległość dla Rzeczypospolitej w latach 1768 – 1772. To miejsce przypomina nam, że dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju, dzięki poświęceniu wcześniejszych pokoleń. Chwała tym Bohaterom!

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe wspólnoty szkół i przedszkoli Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czerwiennem, Szkoły Podstawowej nr 1 w Czerwiennem, Związku Podhalan oraz Straży Pożarnej z jednostek OSP Czerwienne Górne i Czerwienne Dolne. Po Mszy Świętej odczytany został Niepodległościowy Apel Pamięci w którym wspomniani zostali mieszkańcy Czerwiennego polegli na polu chwały w walce o niepodległość Ojczyzny: Józef Mrugała, Józef Zarycki, Wojciech Łuszczek, Wojciech Michniak, Jan Rafacz, Józef Strama. Delegacje złożyły również wiązanki i znicze przed kapliczką na mogile.

Po tej części obchodów, dla uczestników zorganizowane zostało jak co roku ognisko. Na gości czekał posiłek, pyszne ciasta i gorąca herbata. W tym roku pogoda bardzo dopisała, dlatego mogliśmy uczcić pamięć walczących, śpiewanymi przy ognisku patriotycznymi pieśniami, aż do zachodu słońca.

Data dodania: 2021-11-11 19:34:45
Data edycji: 2021-11-15 09:38:47
Ilość wyświetleń: 28

KLASY/GRUPY PRZEDSZKOLNE I „0”/ GRUPY REWALIDACYJNE „CZĄSTKI ELEMENTARNE”

Zobacz

Nasi Partnerzy

Patron
mówi
do nas

Ludzie mówią: "czas to pieniądz". A ja wam mówię: czas to miłość.

 

bł. Stefan kard. Wyszyński

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook